Jak radzić sobie ze stresem

Stres jest to stan pobudzenia organizmu; pobudzenia różnych organów i wydzielania hormonów (np. adrenaliny). Nasze ciało w ten sposób przygotowuje się do poradzenia sobie w trudnej sytuacji. Stres jest konieczny ? warunkuje przeżycie w sytuacjach kryzysowych, zagrożenia życia a także mobilizuje do działania na co dzień. Jednak jeśli stan stresu jest długotrwały, przedłuża się lub doświadczamy go nader często, to może dojść do zaburzeń w pracy naszego organizmu, różnorodnych dolegliwości. Dlatego też należy nauczyć się radzić sobie ze stresem. Poniżej wymienię niektóre znane mi metody niwelowania tego napięcia.

Poprzez praktykowanie jogi czy medytacji uczymy się świadomego oddychania, możemy go kontrolować, co prowadzi do zapanowania nad emocjami. Dzięki temu uspakajamy się. Innym sposobem jest wysiłek fizyczny, który rozładowuje stan pobudzenia. Męcząc się zapominamy o stresie i jego przyczynach, rozluźniamy się. Można również słuchać różnego rodzaju muzyki; przeważnie jest to muzyka klasyczna lub „rodem z zagajnika” (śpiew ptaków, szum wody itp.), acz niektórzy frustraci preferują „cięższe bity”. Samotność, ciągłe przesiadywanie w mieszkaniu również na pewno nie służy rozładowaniu stresu. O ile przyjemniej jest chociażby przespacerować się po świeżym powietrzu czy spotkać ze znajomymi, porozmawiać , wyrwać się z szarej rzeczywistości. Również śmiech, który może towarzyszyć takim spotkaniom, pomaga nam pokonać stres.

W społeczeństwie funkcjonują także inne formy radzenia sobie ze stresem. Są one również skuteczne, acz ich stosowanie odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu oraz niejednokrotnie są one niezgodne z polskim prawem. Jest to m. in. stosowanie używek. Począwszy chociażby od „papieroska” poprzez alkohol kończąc na „jointach” i innych narkotykach. Innymi sposobami są samookaleczenia, rozboje czy niszczenie mienia.

Powyżej przytoczone metody zwalczania stresu są wg Mnie najczęstsze, zaś nie jedyne. Należy pamiętać, iż każdy z nas inaczej odbiera stres i inaczej sobie z nim usiłuje radzić. To, co koi mnie może wcale nie pomagać innym. Słowem: ilu ludzi na świecie, tyle różnych technik radzenia sobie ze stresem.